Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

PRES NEDİR ? Çeşitleri nelerdir ? Farklı Tür Presler ?

O-P
0
3890

Konu

#1
PRES NEDİR 

Kendisine bağlanan özel kalıplar yardımıyla basınç ya da darbe uygulayarak metalleri kesmeye, kıvırmaya, çekmeye ya da sıvamaya yarayan ağır makine. Elektrik motorludur. Başlıca "eksantrik pres" ve "hidrolik pres" olmak üzere iki çeşidi vardır. Preste biri altta sabit, öteki üstte hareketli iki çene bulunur. Kalıp, iki parçalı (erkek ve dişi) yapılır ve her biri bir çeneye takılır. İşlenecek parça alttaki kalıbın üstüne konur. Üst çene aşağı indiğinde parça kalıplar arasında sıkışarak gerekli biçimi alır. Preslerin ton cinsinden, uyguladıkları kuvvetle gücü belirtilir. Sanayide 1 tondan 5.000 tona kadar çeşitli presler kullanılır. Sac kıvırmaya yarayan presler "abkant pres" adıyla anılır.

Pres makinesinin farklı türleri  

1 - Sınıflandırma güç kaynağına dayalı
  • El basın veya top basın veya sinek basın
  • Güç Basın
2-  Sınıflandırma çerçevesinin tasarımına göre
  • Boşluk
  • Yatan
  • Ayarlanabilir
  • Boynuz
  • Düz tarafı
  • Sütun
Sınıflandırma çerçevesinin tasarımına göre

Gap Basın
[Resim: gap.jpg]

Şekilde gösterilen boşluk baskı presinin bir taraftan sac beslenmesi için çerçeve içinde açma gibi bir boşluk vardır. çerçevesi, üs ile bağlı ve katı bir yapı sağlar.

Eğimli Basın(Inclid Press)

Şekilde gösterilen eğimli pres endüstrisinde kullanılan presin en yaygın tiptir. Eğimli presin belirleyici özelliği taşıma mekanizması her türlü yardımı olmadan yerçekimiyle kalıptan boşaltılacak artığı veya bitmiş ürünler izin, baz geri eğilmesine yeteneğidir. pres nedeniyle inşaat için bir aralık pres şekilde sert değildir.

Ayarlanabilir yatak Basın(Adjustable Bed Press)

Şekilde gösterilen ayarlanabilir yatak pres yükseltilmesi ya da kalıp üzerine tespit edilmiş olduğu bir tablo düşürülmesi için mekanik düzenleme vardır. Bu eserin farklı boyutlarda ayarını sağlayan ve makinede ölür. pres diğer türleri gibi çok sert değildir.

Boynuz Basın(Horn Press)
[Resim: tyPES-OF-PRESSES.jpg]

boynuz basın şekilde gösterildiği. Bu kalıp destek olarak hizmet makine çerçevesine, çıkıntının gibi silindirik bir boynuz vardır. boynuzları işin farklı boyutları için birbiriyle değiştirilebilir. pres, silindirik işleme parçasının yöneliktir.


Düz Yan Press(Straight Side Press)

düz yan basın şekilde gösterildiği. Bu pres makinesi, iki, dikey sert çerçeve ihtiva eder. Bu koçu tarafından uygulanan kritik yükü emilmesi için amaçlanan bazın iki tarafına monte edilmiştir. Makine, ağır iş için uygun olan, fakat yan şekillerinin varlığı için, metal levha tarafından beslenen edilemez.

Pillar Basın(Pillar Press)

ayağı pres şekilde gösterildiği. Bu taban üzerine monte dört sütun sahip olan bir hidrolik bir pres olup. sütunlar destek ve ram kılavuz.

Önerilen Konular ; 

Hazır Pres Makinesi ve Simülasyonu İndir : Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
[/url]
[url=https://forum.makineturk.net/konu-pres-tezgahi-kullanirken-dikkat-edilmesi-gereken-konular.html]Presler Kullanılırken Dikkat Edilecek Konular
Son Düzenleme: 02-19-2020, 03:31 PM, Düzenleyen: Hasan AYTAÇ.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task