Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

Proses Değişkenliği Nedir?

Konu

#1
Kalite kontrolde proses değişkenliği nedir? Kalite kontrolde proses değişkenliği nasıl hesaplanır? Kalite kontrolde proses değişkenliği ne anlama gelir? Kalite kontrolde proses değişkenliği anlamı nedir? Kalite kontrolde proses değişkenliği nasıl elde edilir? Kalite kontrolde proses değişkenliği  parametreleri nelerdir? 

Gerçektende aynı malzemenin kullanıldığı, aynı üretim proseslerinin geçerli olduğu ve aynı kişi cihazların kullanıldığı bir seri üretimde elde edilen çıktılar bile hiçbir zaman birbirinin aynı olmayacaktır. (Bir öğrenci aynı tebeşirle aynı tahtaya 10 defa imza atsın. Her defasında çok küçükte olsa bir değişiklik olacaktır) 

[Resim: Screenshot_15-2.png]

Uygunsuzluk, bir ürün ya da hizmete ait karakteristiklerin; sözleşme, spesifikasyon veya onaylanmış diğer bir tanımda belirtilen gereksinimleri sağlamaması durumudur. Uygunsuzluk seri üretimin var olduğu her yerde karşılaşılan bir problemdir. Çünkü kalite karakteristikleri her zaman üründen ürüne farklılık gösterirler. 7


[Resim: Screenshot_16-2.png]

Ürünün uygun veya uygunsuz olma durumunu belirleyen kabul kriterleri genelde müşteri tarafından saptanırlar ve belli bir ürün/hizmetin kabul edilebilir olması için taşıması gerekli olan asgari koşulları tanımlarlar. Bu tanım aralığı ne kadar dar tutulursa, ürün kalitesindeki varyasyon (değişkenlik) neticesinde bu aralığın dışına çıkarak uygunsuzluğuna karar verilen ürünlerin oranı da o kadar yüksek olacaktır. Kabul aralığını değiştirmek mümkün olmadığına göre yapılacak tek şey prosesteki değişkenliği azaltmaktır. 


Shewhart’a göre her süreçte varyasyon vardır ve bu varyasyon ya kontrol altındadır yada değildir. Kontrol altındaki varyasyon zaman içinde kararlı ve tutarlı bir varyasyon ile karakterize edilir. Kontrol altında olmayan varyasyon ise zaman ile değişen bir varyasyon ile karakterize edilir. 


Prosesteki varyasyon çıkma nedenine göre iki gruba ayrılır: 


- Şans Faktörleri (Genel Sebepler): Olay üstündeki etkileri bir kurala bağlanamayan ve bütünüyle tesadüfi olarak ortaya çıkan faktörlerdir. Birçok küçük kaynaktan oluşan ve her proseste tesadüfi olarak her an değişik seviyelerde bulunan bu değişimlerin tespit edilmesi ve düzeltilmesi zordur. Bununla beraber prosesteki özel sebepler elimine edildikten sonra, zamanla genel sebepler kararlı (stabil) bir dağılım gösterdiklerinden bu sebeplerinde azaltılması yoluna gidilmelidir. Örnek: Titreşim, Sıcaklık, Nem, Gerilim dalgalanması vb. 

- Özel Faktörler (Belirlenebilir Sebepler): Olayların yalnızca bir bölümü üstünde etkili olurlar. Varlıkları sürekli olmayıp ara sıra ortaya çıkarlar. Etkileri nispeten büyük ölçüde değişmeler meydana getirir. Bu özel faktörler üretim prosesini belirli bir yöne iten, kontrol dışına çıkaran ve nedeni belirlenebilen değişimlerdir. Örnek: Takım kırılması, Takım aşınması, Gevşek bağlantılar, İmalat yönteminin yanlış veya eksik uygulanması vb. (insan, malzeme, makine ve süreç kaynaklı) 

Sadece tesadüfi etkenlerden kaynaklanan değişmeler olması durumunda proses istatistiksel anlamda kontrol altında, belirlenebilir etkenlerden kaynaklanan değişmeler olması durumunda ise proses kontrol dışındadır.


Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da