Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Savurmalı Döküm Yöntemi Nedir?

Konu

#1
Savurmalı döküm yöntemi nedir? Savurmalı döküm yöntemi nasıl uygulanır? Savurmalı döküm yönteminin artıları nelerdir? Savurmalı döküm yönteminin eksileri nelerdir? Savurmalı döküm yönteminin avantajları nelerdir? Savurmalı döküm yönteminin dezavantajları nelerdir? Savurmalı döküm yönteminin üstünlükleri nelerdir? Savurmalı döküm yöntemi hangi parçaların üretilmesinde kullanılırlar? Savurmalı döküm yöntemi hangi malzemelerin dökümünde kullanılır? 

Kalıplar, parça boşlukları dönme ekseninden uzak olacak şekilde tasarlanarak erimiş metalin merkezkaç kuvvetiyle bu kalıp boşluklarına dağıtılabileceği şekilde dökülür. Küçük parçalar için kullanılır. Diğer savurma döküm yöntemlerinde olduğu gibi parçanın radyal simetrik olması gerekmez.

[Resim: Screenshot_1-14.png]

Savurma Dökümün Sınırlamaları: Merkezkaç kuvvetin temini için gerekli mekanizmadan dolayı yüksek yatırım gerekiyor. Özgül kütle farkı yüksek bileşenlere sahip alaşımların bu yolla imali durumunda alaşımda segregasyon meydana gelmektedir.Bu sebeple alaşımların alüminyumun alaşımları gibi özgül kütle farkları az olan alaşımların bu yöntemin odağında olmasında fayda vardır.  Oluşturulabilecek parça biçimleri diğer döküm yöntemlerine göre sınırlıdır. 

Savurma Dökümün Avantajları : Yolluk sistemi olmadığından hurdaya çıkan malzeme kaynaklı kayıplar yaşanmamaktadır.Bu yönden maddi kazanç sağlar. Besleme hızı yüksek olduğundan döküm sıcaklığı diğer yöntemlere nazaran düşük seçilebilir. Tolerans değeri dar aralıktadır ve nitelikli bir yüzey elde edilmektedir. Sıvı metal yüzeye tam olarak yayılmaktadır. Soğuma esnasında yüksek basınç elde edilir. Boru ve benzeri delikli silindirik parçaların maçasız imaline olanak tanır. Gözeneksiz temiz bir iç yapı elde edildiğinden malzemesinin mekanik özellikleri daha iyidir. Normal yerçekimine maruz kalan döküm yöntemlerine ve sürekli döküme göre malzemenin gerilme dayanımı daha fazladır. İnce cidarların oluşturulması bakımından son derece iyidir.

Segregasyon : Parça içerisinde malzemenin kimyasal bileşimi açısından kısa veya uzun mesafeler boyunca yerel farklılıkların oluşmasıdır.


Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da