Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

Şekil/Form Toleransı Nedir?

Konu

#1
Teknik resimde şekil toleransı nedir? Teknik resimde form toleransı nedir? Teknik resimde şekil toleransı neyi gösterir? Teknik resimde şekil toleransı nasıl gösterilir? Teknik resimde şekil toleransı hangi şekillerle gösterilir?

[Resim: form.png]

Zaman zaman form düzgünsüzlükleri boyut toleransları içerisinde kalabilir. Ancak parçanın fonksiyonu bakımından bu yeterli olmayabilir. Bundan dolayı boyut toleransları, form toleransları ve yüzey pürüzlülüğü ayrı ayrı çözülmesi gerekli olan problemlerdir. Projesi çizilen bir parça üretildiğinde resim ile üretilen parça arasında şekil bakımından bazı farklılıklar vardır. Bu toleranslardan amaç, form düzgünsüzlüklerini parçanın normal çalışmasını etkilemeyecek şekilde belirli bir maksimum ve minimum boyut arasında tutmaktır. Gerçekte boyut toleransları ile form toleransları arasında bir ilişki vardır,  

Örneğin dairesel olması gerekli olan bir delik biraz oval, düzgün olması gerekli olan bir yüzey biraz içbükey veya dışbükey olabilir. Bu ve benzeri şekil farklılıkları takım tezgahı, kesme kalemi veya bağlama elemanlarının rijitliği, işlenen parçanın uzunluk / çap veya et kalınlığı /çap oranları gibi faktörlere bağlı şekilde ortaya çıkmaktadır. Bu düzgünsüzlüklerin parçanın fonksiyonuna engel olmaması için sınırlayıcı olarak form toleransları tanımlanmaktadır. 

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da