Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MAKİNETÜRK İletişim 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: Son zamanlarda aktvasyon maili üye olmak isteyenlere ulaşmakta zorlandığı tespit edilmiştir. Arka planda çalışmalar başlamıştır, sorun düzelecektir.
Duyuru2: Hesabını AKTİF edemeyen arkadaşlar " makineturkinfo@gmail.com " adresinden hesabını aktif edebilir.

Seramik Kalıba Döküm Prosesi

Konu

#1
Seramik kalıba döküm prosesi nedir? Seramik kalıba döküm prosesi nasıl yapılır? Seramik kalıba döküm prosesinin artıları nelerdir? Seramik kalıba döküm prosesinin eksileri nelerdir? Seramik kalıba döküm prosesinin avantajları nelerdir? Seramik kalıba döküm prosesinin dezavantajları nelerdir? Seramik kalıba döküm prosesinin yapılma adımları nelerdir? 

Seramik kalıba döküm hem demir esaslı hem de demirdışı metal ve alaşımlar için kullanılsada tercihen yüksek ergime sıcaklığına sahip alaşımlarda kullanılır. Adlarından da anlaşılabileceği gibi kompozit kalıplara örnek olan bu kalıplarda dökülecek parça boşluğunu oluşturacak kalıbın iç yüzeyi 1-2 cm kalınlığındaki seramik malzemeyle kaplanmıştır. Kalıp, bu seramik yüzeyden daha az refrakter olan ve daha iri taneli bir dolgu malzemesi ile desteklenmesiyle oluşturulmuştur. Böylelikle seramik malzeme gereksinimi büyük ölçüde azalmış olmaktadır.  Çünkü seramik kalıbın yüksek refrakterlik özelliğinden faydalanarak yüksek döküm sıcaklığına sahip metaller kalıp hatalarına yol açmayacak şekilde dökülebilme olanağı sağlar. 

[Resim: Screenshot_5-14.png]

Seramik kalıba döküm yöntemi hassas döküm yönteminden türetilerek geliştirilmiştir. Diğer hassas döküm teknikleri ile üretilemeyecek kadar büyük boyutlu parçaların veya parça sayısının çok az olduğu durumlarda tercih edilmektedir. Tek önemli farkı, geleneksel kum kalıplama tekniklerinde kullanılabildiği gibi tekrar kullanılabilen modeller ile kalıplama yapılabilmesidir. Bu yüzden boyutsal hassasiyet ve yüzey düzgünlüğü hassas döküm kadar yüksek değildir.  Seramik kalıba döküm yönteminde kalıp malzemeleri, dökülebilen metal ve alaşımlar ve elde edilecek döküm kalitesi gibi pek çok özellikler açısından hassas döküm ile aynı özelliklere sahiptir. 

Seramik kalıba döküm yönteminin en fazla kullanıldığı üretim yerine örnek olarak motor pervane kanatları, manifoldlar ve diğer uçak parçaları gibi nispeten büyük boyutlu parçalardır. Seramik yüzeyli kalıp yapımında ikisi alt ve ikisi üst olmak üzere 4 ayrı model kullanılır. Kalıbın bütünüyle seramik kalıp olarak mı yoksa seramaik yüzeyli kalıp olarak mı yapılacağı, dökülecek parça boyutu ve kalıp maliyeti ile belirlenir. 

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task