Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

Siemens NX'TE Yeni Koordinat Sistemi Nasıl Oluşturulur(RESİMLİ ANLATIM)

Konu

#1
Siemens NX'te yeni koordinat sistemi nasıl oluşturulur? Siemens NX'te yeni koordinat sistemi hangi komutla oluşturulur? Siemens NX'te yeni koordinat sistemi ayarları nasıl yapılır? Siemens NX'te yeni koordinat sistemi başka bir yere nasıl konulur? Siemens NX'te yeni koordinat sistemi oluşturulabilir mi? Siemens NX'te Datum CSYS nedir? Siemens NX'te Datum CSYS ne işe yarar? Siemens NX'te Datum CSYS komutu ne işe yarar? Siemens NX'te Datum CSYS komutu nasıl kullanılır? Siemens NX'te Datum CSYS komutu ne için kullanılır? Siemens NX'te Datum CSYS komutu ile yeni koordinat sistemi nasıl oluşturulur? Siemens NX'te Datum CSYS komutu ile koordinat sistemi ayarları nasıl yapılır? 

Siemens NX veya CAM modülü olan Unigraphics NX içerisinde verimli bir şekilde çalışabilmek için koordinat sistemi mantığını iyi kavramak gerekir. Siemens NXX içerisinde koordinat sistemi oluşturabilmek için, Datum CSYS komutu kullanılır. Siemens NX'te Datum CSYS komutunun kullanımı aşağıda resimler ile anlatılmıştır.

Siemens NX'te Koordinat Sistemş Nasıl Oluşturulur? Datum CSYS Komutu Nasıl Kullanılır? 

[Resim: Screenshot_1-7.png]

Siemens NX'te Datum CSYS komutuyla koordinat sistemi oluşturmak için mavi okla gösterilen Datum Plane'in altında, mavi kutucukla gösterilen küçük ok ile seçenekleri açalım.

[Resim: Screenshot_9-1.png]

Siemens NX'te Datum CSYS komutuyla koordinat sistemi oluşturmak için çıkan seçeneklerin içerisinden kırmızı kutucuk ile gösterilen Datum CSYS seçeneğini seçelim.

[Resim: Screenshot_6-5.png]

Siemens NX'te Datum CSYS komutuyla koordinat sistemi oluşturmak için karşımıza çıkacak olan pencereden yukarıdaki ayarlar seçeneğinden bize uygun olacak olan koordinat sistemi oluşturma seçeneklerinden birini seçelim. 

Dynamic: Siemens NX ekranı içerisinde dinamik bir şekilde koordinat sistemimizi konumlandırmaya yarar. 

Inferred: En genel seçenektir.

Origin Xpoint Ypoint: İlk önce oluşturulacak olan koordinat sisteminin orjin noktasını sonrasında X ekseninin doğrultusunu ve sonrasında Y ekseninin doğrultusunu seçtirir. Hemen altındaki ikisi de aynı mantıkla çalışır.

Plane , X axis, Point: Bir düzlem üzerindeki noktayı seçtirir ve sonrasında X ekseninin yönünü seçtirir. Bir altındaki seçenek de benzer mantıkla çalışır.

Three Planes: Üç tane düzlem seçtirerek koordinat sistemi oluşturma.

Absolute CSYS: 0 noktasında mutlak bir koordinat sistemi oluşturur. 

CSYS of Current View: O anki görünümde bir koordinat sistemi oluşturma.

Offset CSYS: Seçilen başka bir koordinat sisteminden, belirlenen uzaklıklarda bir koordinat sistemi oluşturma. 

[Resim: Screenshot_3-7.png]

Siemens NX'te Datum CSYS komutuyla koordinat sistemi oluşturmak için mavi kutucukla gösterilen ve nereyi referans noktası almasını belirleyen seçenekte; 

WCS: Evrensel koordinat sistemini referans al.

Absolute-Displayed Part: Parçanın mutlak koordinatını referans alarak oluştur. 

Selected CSYS: Seçilen başka bir koordinat sistemini referans alarak oluştur.

[Resim: Screenshot_4-6.png]

Siemens NX'te Datum CSYS komutuyla koordinat sistemi oluşturmak için Specify Orientation kısmından kırmızı oklarla gösterilen tutamaçlardan mouse ile oluşturmak istediğimiz koordinat sisteminin konumlandırmasını yapabiliriz. Aynı zamanda da kırmızı kutucukla gösterilen kısımdan koordinat sisteminin konumunu x, y ve z koordinatları girerek de bunu yapabiliriz.

[Resim: Screenshot_5-5.png]

Siemens NX'te Datum CSYS komutuyla koordinat sistemi oluşturmak için Point Location seçeneğini de seçerek Referans noktası, ve buna bağlı x, y ve z koordinatlarını girerek, yeni koordinat sistemini oluşturabiliriz.

[Resim: Screenshot_7-5.png]

Siemens NX'te Datum CSYS komutuyla koordinat sistemi oluştururken, kırmızı kutucukla gösterilen Scale Factor ayarından, yeni oluşturulan koordinat sisteminin boyutları, normal bir koordinat sistemi boyutlarından kaç kat büyük olsun onu ayarlayabiliriz.

[Resim: Screenshot_8-3.png]

Siemens NX'te Datum CSYS komutuyla koordinat sistemi oluşturma işlemini bitirmek için kırmızı kutucukla gösterilmiş olan OK veya Apply butonlarından birine basarak işlemi sonlandırabiliriz.

Yorumlarınızı ve sorularınızı HIZLI CEVAP kısmında belirtmeyi unutmayınız!

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Son Düzenleme: 05-03-2020, 10:30 AM, Düzenleyen: ugurbey.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da