Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

Sıhhi Tesisat Malzemeleri ve Aletleri

Konu

#1
Sık kullanılan sıhhi tesisat malzemeleri dendiğinde, boru ekleme parçaları (fittings), boru çeşitleri, vanalar, musluklar, salmastralar, sifonlar, lavabo, duş, yıkanma teknesi (küvet), süzgeçler, rezervuar , rezervuar iç takımları, sülyen, keten, kendir ve diğer sızdırmazlık malzemeleri akla ilk gelenlerdir.

Sıhhi tesisat aletleri arasında sıklıkla kullanılanlar da boru anahtarları, testere, metre, çekiç, murç, keski, eğe, balyoz, paftalar, mengeneler, teneke makası, çeşitli ısıtıcılar, havya ve su terazisidir.

Fittings

Boru ekleme parçaları olarakda bilinen fittings, boruların birleştirme, kol alma, çap değişimi ve yön değiştirmelerinde kullanılan bağlantı parçalarıdır.
Borular
Bir yerden başka bir yere sıvı ve gaz aktarmaya yarayan, içi boş, uçları açık, uzun ve dar silindirlere boru adı verilir. Sıhhi tesisat alanında kullanılan Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!) kullanım amacına uygun, su kalitesini etkilemeyen ve korozyona dayanıklı malzemelerden imal edilir. Bina içi sıcak su ve soğuk su tesisatları ile atık su tesisatlarında, galvanizli çelik, plastik, Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!) ve bakır borular kullanılır.

Vanalar
Valf olarakda adlandırılan vanalar boru içindeki bir akışkanın akışını durdurmaya veya serbest bırakmaya yarayan aletlerdir.

Musluk
Takıldığı boru veya kabın içindeki sıvıyı istendiği zaman akıtabilecek bir düzende yapılmış açılır kapanır aletlere Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!) adı verilir. Standart muslukların yanı sıra sensörlü, dokunmatik ve uzatmalı musluklar da günümüzde sıklıkla kullanılmaktadır.

Salmastra
Sıhhi tesisat terminolojisinde genel olarak sızdırmazlık sağlayan parçalara salmastra denir. İki farklı mekanizmayı birbirine bağlamak ve sızıntıyı önlemek için kullanılır.

Sifon

Bir sıvıyı bir kaptan başka bir kaba aktarmaya yarayan, değişik uzunlukta iki kolu olan, bükülmüş boruya Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!) adı verilir. Ancak sıhhi tesisat sektöründe sifon, pis su tesisatındaki kokuların yapıya yayılmasını önleyen araç olarak bilinir.
Pis su borularında hidrojen, metan ve karbon dioksit gibi pis kokulu gazlar bulunur. Önlem alınmazsa içinde bulundukları alanın havasını kirletir. Kirlenme sağlık açısından tehlike arz edeceği gibi, ortamda bulunan insanları rahatsız eder ve konforu bozar.
Bu sıkıntıyı gidermek adına su akıtma yerlerinin pis ve kirli su borularına bağlandığı yerlere birer sifon konulur.

Lavabo
Sıhhi tesisat uç malzemelerinden biri olan lavabo, üzerinde su muslukları bulunan, porselen, emaye, gibi maddelerden yapılmış, el, yüz, bulaşık yıkamaya yarayan çukur bir eşyadır. Latince’de yıkamak anlamına gelen ‘lavare’ fiilinden türeyip Fransızca’ya girmiş oradan da aynı şekliyle dilimize girmiştir. Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!) ayaksız, yarım ayaklı ve ayaklı olarak üçe ayrılır.

Duş setleri
Duş setleri, küvet, duş başlığı, duş seti hortumu, duş seti borusu ve sabitleme aparatları gibi parçalardan oluşur.

Küvet
Banyoda akan su ile yıkanmaya yarayan bir eşyadır. Emayeli döküm, sac, seramik ya da akrilik malzemelerden üretilir. Kir tutmayacak bir yüzeye sahip Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!) ayak kaymaması için taban kısmına değişik formlar verilir. Pis su akışını kolaylaştırmak adına su gideri yönünde belirli bir eğimle üretilir.

Süzgeç

Yer süzgeçleri hijyenik alanlarda atık suyu toplamak ve tesisata yönlendirmek için kullanılır. Pis su tesisatında, çöp, toprak yağ gibi yabancı maddeleri ayıran özel süzgeçler de vardır. Sıhhi tesisat sektöründe süzgeç denince akla yer süzgeci, avlu süzgeci, yağ tutucular ve rögarlar gelir.

Rezervuar

Tuvaletlerde kullanılmaya yarayan su deposuna rezervuar adı verilir. Rezervuarların içinde su girişini kumanda eden şamandıra (flatör), suyun ayarlı boşaltılmasını sağlayan bir boşaltma düzeneği ve dışında da zincirli veya butonlu bir boşaltma kolu vardır.

Sülyen
Sıhhi tesisat montajlarında sızdırmazlığı sağlamak için bezir yağı veya sülyen boyadan faydalanılır. Sülüğen olarakda adlandırılır.

Kendir
Suyu görünce şişen ve dayanıklı bir malzeme olan kendir, kenevir bitkisi sapı lifleri inceltilerek üretilir. Boruların ek yerlerinde olası sızıntıları engellemek için kullanılır. Kangallar halinde satılır. Bu malzemenin boru içine kaçmamasına özen gösterilmesi gerekir, zira boru içine kaçan kendir parçaları tıkanıklık problemine sebebiyet verir.

Teflon bant
Silikon esaslı bir madde olup, soğuk ve sıcak su tesisatı borularında sıklıkla kullanılır.


Boru anahtarı

Boru ve ek parçalarını sıkıp sökmekte kullanılan el takımlarına boru anahtarı denir. Tesisatçıların en çok kullandığı takımdır. Genellikle çelik döküm malzemeden yapılır. Kayışlı, tek kollu ve maşalı tipleri bulunur.

Testere

Çelik boruları keserken el testereleri ve boru keskileri kullanılır. Genellikle metal malzemeler için demir testeresi, ahşap gereçler için ağaç testeresi kullanılır. Sıhhi tesisat alanında küçük metal parçalar ve boruların kesilmesinde, testere kolu ve testere lamasından oluşan demir bir el testeresi kullanılır.

Boru keskisi

Boruları düz kesmek için kullanılan bir el aletidir. Tek bıçaklı ve çok bıçaklı modelleri bulunur. Kesim esnasında talaş çıkarmaz.

Çekiç

Çivi çakmak, madenleri dövmek ve şekil vermek gibi işlerde kullanılan saplı bir el aletidir. Sık kullanılan tesisat aletlerinden bir tanesi olmakla beraber ağır işçilikler için bir benzeri olan balyozdan da faydalanılır.

Murç

Tamiratlarda kırma veya delik delme amacıyla kullanılan çelikten yapılmış keski veya delicilere verilen addır. Arkasına vurmaktan oluşmuş dağılan ve ezilen kısımların yaralanmalara neden olmaması için çarka tutularak temizlenmesi ve plastik koruyucu kullanılması gerekir.

Eğe

Değişik kesit ve ölçülerde yapılmış bir gövde ve kuyruk olmak üzere iki parçadan oluşan, üzeri pürtüklü, sert, ensiz çelik bir araçtır. Silisyum manganezli çeliklerden imal edilir. Biçimlerine göre lama eğe, sivri uçlu lama eğe, yuvarlak eğe, balıksırtı eğe, üçgen eğe, kare eğe ve bıçak eğe olarak sınıflandırılır. Ayrıca diş sıra sayısına göre tek sıra ve çift sıra, diş adım büyüklüklerine göre ince dişli, orta dişli ve kalın dişli olarak ayrılır.

Tenekeci makası

İnce sac ve teneke gibi 1 mm’ye kadar olan malzemelerin kesilmesinde tenekeci makasından faydalanılır. Düz ve eğri ağızlı olmak üzere iki çeşit tenekeci makası vardır. Eğri ağızlı makaslar, sacların yuvarlak olarak kesilmesinde kullanılır.Havya

Sıhhi tesisatçılıkta, madenlerle yapılan kaynak işlerinde lehimi eritmek için ateşle veya elektrikle kızdırılarak kullanılan, çoğunlukla çekiç biçiminde bir ucu olan bakır alettir. Parçalar havya ve lehim teli kullanılarak birleştirilir. Temiz su tesisatında içerisinde kurşun olmayan lehim alaşımı kullanılır.

Su terazisi

Temiz su boruları belirli bir eğimle döşenir. Eğimin yönü su sayacı tarafıdır. Bu eğim tesisatın suyla dolması sırasında, havanın armatürlere doğru yükselmesini sağlar. Ters eğim ise tesisatta hava toplanmasına neden olur. Eğim su terazisi ile alınır. Su terazisi içinde hava kabarcığı bırakılmış su dolu bir cam silindir ve bir tahta yataktan oluşan bir alettir. Yataylık ve dikeylik kontrolü için kullanılır.

Mengene

İşlenecek parçaları, karşılıklı çeneleri ile bağlamaya yarayan aletlere mengene adı verilir. Mengeneleri genel olarak paralel ağızlı ve boru mengeneleri olarak iki grupta toplamak mümkündür. Paralel ağızlı mengeneler, her türlü düz yüzeyli parçaların bağlanarak işlendiği mengenelerdir. Boru mengeneleri ise boruların kesilmesi ve diş açılması esnasında boruyu sabitlemek için kullanılır.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task