Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

Şişirme Kalıplarında Preform Nedir? Ne İş Yarar?

Konu

#1
Şişirme kalıplarında kullanılan preform nedir? Şişirme kalıplarında kullanılan preform ne işe yarar? Şişirme kalıplarında kullanılan preform nasıl kullanılır? Şişirme kalıplarında kullanılan preform neden üretilir? Şişirme kalıplarında kullanılan preformdan nasıl şişirme yapılır? Şişirme kalıplarında kullanılan preform nerelerde kullanılır? Şişirme kalıplarında kullanılan preform hangi parçaların üretilmesinde kullanılır? 

Şişirilerek kalıplanacak polimer malzemeden enjeksiyon kalıplarında farklı et kalınlıkları ve gramajda ön biçimlendirilerek tüp biçiminde elde edilen üründür. 

Preformların vidalı boğaz kısmı şişirmede plastik şekil değişimine uğramayan kısmıdır. Bu kısımlar ISO standartlarında yapılırlar, kapak bu kısımlara vidalanır. Şişirme teknolojisinde üretilecek olan şişenin şekli, kesiti, boyutları ve kullanım yeri preformun şekillendirilmesinde ve oluşumunda etkin faktörlerdir. Ayrıca dolum yapılacak ürünün kimyasal özellikleri, kapak sistemi, renk ve ışık, çevre gibi faktörlerde preform üretiminde göz önüne alınması gerekli hususlardandır. Yani şişirilmiş mamul ürünün son şeklini preformun şekil ve yapısını belirler. 

[Resim: Screenshot_12-22.png]

Preformlar üretilecek şişenin şekli, ağırlığı ve hacmine göre farklı gramaj ve boylarda yapılır. Aşağıdaki resimde ölçüleri gösterilen örnek preformun ağırlığı 52 gramdır. Özellikle sızdırmazlık, çatlak testleri yapılır, gramajları, boyutları, duvar kalınlıkları kontrol edilir. Preformlar enjeksiyon makinelerinde üretilip robotlar, konveyörler, transfer üniteleri ile şişirme makinesinin besleme deposuna getirilir. Yukarıda resmi verilen preform kalıpları çok gözlü olarak yapılarak üretim hızı artırılır, maliyet düşürülür. Preform kalıp elemanları plastik kalıp çeliklerinden yapılır. Kalıpta üretilen preformlar 24 saat bekletildikten sonra üretime verilir. Ayrıca preformlar kalite kontrol ünitesinden geçirilerek hatalı ve eksik olanlar ayrılır. Aşağıdaki tabloda verilen şişe hacimlerine göre preform ölçüleri şöyledir: 

[Resim: Screenshot_11-20.png]

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Şişirme Atölyesinde Uyulması Gereken Emniyet Kuralları Nelerdir?

Şişirme Kalıplarında Parison Nedir? Ne İşe Yarar?
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task