Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MAKİNETÜRK İletişim 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: Son zamanlarda aktvasyon maili üye olmak isteyenlere ulaşmakta zorlandığı tespit edilmiştir. Arka planda çalışmalar başlamıştır, sorun düzelecektir.
Duyuru2: Hesabını AKTİF edemeyen arkadaşlar " makineturkinfo@gmail.com " adresinden hesabını aktif edebilir.

Siyah Cisim Nedir? Siyah Cismin Yayma Gücü Nedir?

Konu

#1
Isı transferinde siyah cisim nedir? Isı transferinde siyah cisim yay gücü nedir? Isı transferinde siyah cisim yayma gücü hesabı nasıl yapılır? Isı transferinde siyah cisim yayma gücü hesabı nasıl yapılır? Isı transferinde siyah cisim ne anlama gelmektedir? Isı transferinde siyah cisim gerçek dünyada var mıdır? Isı transferinde siyah cisim nasıldır? 

Denklemde bulunan parametrelerin tanımlamaları aşağıda verilmiştir: C1=1,19.10-16 W.M2 C2=1,4338.10-2 (mK) λ: Dalga boyu (m) T: Sıcaklık (K) Ebλ: Belirli dalga boyunda yayılan bir dalga boylu ışınım şiddeti (W/m3). 

Siyah bir cismin yayma gücü; Eb: Siyah cismin bütün dalga boylarındaki yayma gücü (W/m2) : σ Stefan-Boltzmann sabiti = ) /(10.67.5 4 28 K mW− Tw: yüzey sıcaklığı (K) olmak üzere, aşağıda verilen Stefan-Boltzmann kanunu ile hesaplanabilmektedi Siyah cismin bütün dalga boylarında yaydığı ışınımın toplamı, yayma gücü olarak tanımlanır. Yayma gücü, birim zamanda, birim yüzeyli cisim tarafından yayılan ışınımdır. r:

[Resim: Screenshot_3-10.png]

Siyah cisim, üstündeki ışınımın tümünü yayabilen, üzerine gelen ışınımın ise tümünü yutabilen ideal bir cisimdir. Siyah bir cismin belirli dalga boyunda yaydığı ışınım miktarı ‘Planck Kuantum Teoremi’ nden hesaplanabilmektedir. 

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Isı Transferinde Kanatçık Etkenliği
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da