Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

Soğuk Şekillendirme Kalıplarının Prese Bağlanması Nasıldır?

Konu

#1
Soğuk şekillendirme kalıplarının prese bağlanması nasıl yapılır? Soğuk şekillendirme kalıplarının prese bağlanması ne şekilde yapılır? Soğuk şekillendirme kalıplarının prese bağlanmasındaki amaç nedir? Soğuk şekillendirme kalıplarının prese bağlanması neyle yapılır? Soğuk şekillendirme kalıplarının prese bağlanması nasıl olmalıdır? Soğuk şekillendirme pres çeşitleri nelerdir? 

[Resim: Screenshot_7-17.png]

Presler gövde, ayaklar, tabla, volan ve eksantrik kısım ile pres başlığı ve ayar papucundan oluşur. 

Delme, kesme, bükme ve çekme kalıplarını bağlamak sureti ile iş yapan ve talaş kaldırmadan parçalara biçim veren tezgahlara pres denir. 

Preslerde iş parçasına biçim verme basma kuvvetiyle olur. 

Pres Çeşitleri 

Presler, hidrolik sistemle sessiz ve verimli çalışabilir. Hidrolik preslerde kesme, delme ve bükme işlemleri yapılır. Bu makinelerin kapasiteleri 20 ton ile 280 ton arasında değişmektedir. Bu preslerin pnomatik (havalı) olarak çalışmakta olanları da günümüz endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktır. Pnömatik sistemle çalışmakta olan preslerde delme, kesme ve şeridi ilerletme pnomatik silindirler yardımıyla sağlanır.
Presler, kullanıldıkları işlere göre yada hareket verme biçimlerine iki gruba ayrılır. 

Hareket verme şekillerine göre 

- Hidrolik Pres: Bundan önceki preslerin kaldıraç, vidalı ya da eksantrik sistemlerle çalışmakta olduğu açıklandı. Bu çalışma sistemine hidrolik sistem ile çalışmakta olan makinelerde eklenmiştir.

- Vidalı presler: Çok ağızlı kare vida ile çalışmakta olan makinelerdir. Kare vida büyük adımlı olur ve vida bir somun içerisinde büyük çaplı bir kol, el ile döndürülerek çalıştırılır, eğme ve ezme gibi işlerde kullanılır. 

- Eksantrik presler: Bu presler, makinenin kapasitesine göre 5 ton ile 120 ton arasında kuvvet uygulayabilir.  Şekillendirilecek kalın parçaların kesilme ve delinmesinde kullanılan elektrik motoru ile çalışmakta olan makinelerdir. Eksantrik mil üzerine takılı volanın ağırlığı ile büyük bir kuvvetle vurarak kesme, delme ve bükme işlerini yapar. 

Kullanıldıkları işlere göre 

- Çekme presleri: Düz bir sacdan silindirik biçimli içi boş şeklindeki parçaların elde edilmesinde kullanılan makinelerdir. 

- Zımba presleri (El presi) : Büyük zorlamalar yapmayan az sayıdaki parçaların delme işlemlerinde kullanılan makinedir. 

- Bükme presleri : Çeşitli kalınlıktaki sac ve çeşitli profillerin bükülmesinde kullanılan makinelerdir. 

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task