Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

SolidWorks'te Ekstrüzyon İle Kesme İşlemi Nasıl Yapılır(RESİMLİ ANLATIM)

Konu

#1
SolidWorks'te ekstrüzyon ile kesme işlemi nedir? SolidWorks'te ekstrüzyon ile kesme işlemi nasıl yapılır? SolidWorks'te ekstrüzyon ile kesme işlemi hangi komutla yapılır? SolidWorks'te ekstrüzyon ile kesme işlemi nasıl yapılır? SolidWorks'te ekstrüzyon ile kesme işleminin amacı nedir? SolidWorks'te ekstrüzyon ile kesme işleminin ayarları nasıl yapılır? SolidWorks'te ekstrüzyon ile kesme işlemiyle ne tür şekiller elde edilir? SolidWorks'te delik delme işlemi nasıl yapılır? SolidWorks'te parçanın üzerinde delikler nasıl oluşturulur? 

Solidworks içerisine oluşturulmuş parçalar üzerinde delik veya havşa delikleri açmak istediğimiz zaman, Ekstrüzyon ile Kes komutunu kullanabiliriz. Solidworks'te ekstrüzyon ile kes komutunu kullanırken, aşağıda anlatılan ayarları yaparsak, istediğimiz geometride kesme işlemleri gerçekleştirenbiliriz.

Solidworks'te Ekstrüzyon İle Kes Komutu Nasıl Kullanılır? 

[Resim: Screenshot_10-1.png]

Solidworks'te Ekstrüzyon İle Kes komutuyla delik açmak için ilk önce kırmızı ok ve kutucukla gösterilen Ekstrüzyon İle Kes komutunu çalıştıralım.

[Resim: Screenshot_2-18.png]

Solidworks'te Ekstrüzyon İle Kes komutuyla delik açarken, ilk önce katı bir parçanın üzerinden delik açılacak geometrilerin çizimleri o parçanın üzerine çizilmiş olması gerekir. Yukarıda kırmızı kutucuk ile gösterilen Seçili Kontürler kısmına tıklayarak, çizilen geometri kontürlerini kırmızı okla gösterildiği gibi seçelim. 

[Resim: Screenshot_6-9.png]

Solidworks'te Ekstrüzyon İle Kes komutuyla delik açma sırasında kırmızı kutucukla gösterilen Yön 1 kısmından, yapılacak olan işlem aracını, açılan seçeneklerden seçelim;

- Kör: Resimde görülen okları mouse ile tutup, istediğiniz uzunlukta kesme işlemi yaptırmaya yarar. 

- Tümünden: Kesme doğrultusunda ne kadar geometrik unsur varsa, hepsini delecek şekilde. 

- Bir Sonrakine Kadar: Kesme doğrultusunda bulunan ilk unsuru deler. 

- Yüzeye Kadar: Seçilecek olan bir unsur yüzeyine kadar delme işlemi yapar.

- Yüzeyden Ötele: Seçilecek olan bir yüzeyden itibaren delme işlemi yapar.

- Gövdeye Kadar: Eğri olup olmadığı fark etmeksizin, seçilen bir üç boyutlu geometriye değene kadar, kesme işlemini uygular.

- Orta Düzlem: Girilen uzunluğu, çizimin bulunduğu düzlemi ortası kabul edecek şekilde iki yöne bölerek iki yönlü kesme işlemi.

[Resim: Screenshot_7-7.png]
Solidworks'te Ekstrüzyon İle Kes komutuyla delik açarken eğer kırmızı kutucukla gösterilen Draft açısı seçeneğini aktif ederseniz, girilen derece kadar deliği içeriye doğru daraltır. Dışa doğru draft seçeneğine tıklarsanız, daraltma değil, genişletme olur.

[Resim: Screenshot_8-5.png]

Solidworks'te Ekstrüzyon İle Kes komutuyla delik açma işlemi sırasında yukarıdaki fotoğrafta kırmızı kutucuk içerisinde gösterilen İnce Unsur seçeneğini seçerek, kırmızı okla gösterilen şekilde olduğu gibi, dışa yönelmiş bir kanal oluşturabilirsiniz. 


[Resim: Screenshot_9-3.png]

Solidworks'te Ekstrüzyon İle Kes komutuyla delik açma işlemini sonlandırmak için yeşil Yes işaretine basıp komuttan çıkınca, yukarıda görüldüğü gibi bir şekil elde eldildi. Eğer İnce Unsur seçeneği seçilmemiş olsaydı, düz bir delik yapısı elde edecektik.

Yorumlarınızı ve sorularınızı HIZLI CEVAP bölümünde belirtmeyi unutmayın!

Benzer Konular:

SolidWorks'te Sınır İle Katı Oluşturma Komutu Kullanım(RESİMLİ ANLATIM)


Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task