Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

SolidWorks'te Ekstrüzyon Nasıl Yapılır? Ayarları Nelerdir?(RESİMLİ ANLATIM)

Konu

#1
Solidworks'te ekstrüzyon nedir? Solidworks'te ekstrüzyon nasıl yapılır? Solidworks'te ekstrüzyon ayarları nelerdir? Solidworks'te ekstrüzyon ayarları nasıl yapılır? Solidworks'te ekstrüzyon çift taraflı nasıl yapılır? Solidworks'te ekstrüzyonda draft nedir? Solidworks'te ekstrüzyon draft açısı nedir? Solidworks'te ekstrüzyonda draft açısı nasıl yapılır? Solidworks'te iki taraflı ekstrüzyon nasıl yapılır? Solidworks'te iki taraflı ekstrüzyon ayarı nasıl yapılır? Solidworks'te ekstrüzyon ne şekilde yapılır? Solidworks'te ekstrüzyon yapma sırası nasıldır? Solidworks'te ekstrüzyon ayarları nasıldır? Solidworks'te ekstrüzyon yaparken nelere dikkat edilmeli? Solidworks'te ekstrüzyon yaparken çizim nasıl seçilir? 

Solidworks'te ve diğer CAD programlarında çokça kullanılan Ekstrüzyon ile katı oluşturma ayarları Solidworks'te çok gelişmiş bir ayardır. Bu yazıda sizlere Solidworks'te ekstrüzyon nasıl oluşturulur onu anlatacağız. Aşağıdaki adımlarda solidworkste ekstrüzyon nasıl yapılır, ekstrüzyon ayarları nasıl yapılır hepsini öğrenmiş olacaksınız. 

Solidworks'te ekstrüzyon yaparken; 

[Resim: Screenshot_5.png]

Solidworks'te ekstrüzyon yaparken, bir düzlemde oluşturmuş olduğumuz kapalı bir çizimi seçip, kırmızı okla gösterilen Ekstrüzyon komutunu açalım. 

[Resim: Screenshot_6.png]
Solidworks'te ekstrüzyon yaparken, ilk önce ne tür bir ekstürüzyon yapacağımızı, kırmızı kutucukla gösterilen seçeneklerden seçelim. Bu seçenekler; 

Kör: Girilen uzunluk değerine kadar ekstrüzyon yapar. Ya da ekranda bulunan okları çekiştirerek ekstrüzyon yapmanıza imkan tanır.

Tepe Noktasına Kadar: Seçilen başka bir unusurn tepe noktasına kadar olan uzaklığı ekstürüzyon eder.

Yüzeye Kadar: Seçilen bir düzlem veya yüzeye kadar olan kısmı ekstrüze eder. 

Yüzeyden Ötele: Seçilen bir yüzeyden itibaren ektrüzyon yapar.

Gövdeye Kadar: Seçilen eğri bir yüzeye sahip gövdeye değecek şekilde ekstrüzyon yapar.

Orta Düzlem: Çizimin buluduğu düzlemi orta kabul ederek, girilecek olan ekstürüzyon boyutunu ikiye bölüp iki tarafa da ekstrüzyon yapar.


[Resim: Screenshot_7.png]

1 numaralı kırmızı okla gösterilen kısma tıklayıp, 2 numaralı okla gösterilen okları çekiştirerek ekstrüzyon yapabilirsiniz.

[Resim: Screenshot_8.png]

Solidworks'te ekstrüzyon işlemi yaparken, kırmızı okla gösterilen kısma ekstrüzyon uzunluğunu girebilirsiniz. Yeşil kutucukla gösterilen draft simgesine tıklayarak onu aktif edip, mavi okla gösterilen kısımdan, kaç derece sivriltme yapsın, onu ayarlayabilirsiniz. Mavi kutucukla gösterilen seçeneği işaretleyerek, sivriltme yerine genişletme işlemi de yapabilirsiniz.

[Resim: Screenshot_9.png]

Solidworks'te ekstrüzyon işlemi için yukarıda anlatılan parametrelerin aynısını, mavi okla gösterilen Yön 2 kutucuğunu seçerek aynısını çizimin olduğu düzlemin tersine olacak şekilde olacak ekstrüzyon işlemi için de yapabilirsiniz. Çift taraflı ve özellikleri farklı iki ekstrüzyon işlemi gibi düşünün. Orta Düzlem seçeneğinden farkı budur. 

[Resim: Screenshot_10.png]

Solidworks'te ekstrüzyon işlemi yaparken kırmızı kutucukla gösterilen seçili kontürler seçeneğinden ekstrüzyon yapacağımız kapalı çizim seçimlerinizi ekrandan seçerek coğaltabilirsiniz. Yukarıda bulunan yeşil Yes işaretine basarak, Solidworks'te ekstrüzyon işlemini sonlandırabilirsiniz.

Yorumlarınızı ve sorularınızı YORUMLAR kısmında belirtmeyi unutmayınız!

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Son Düzenleme: 05-01-2020, 10:44 AM, Düzenleyen: ugurbey.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task