Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

SolidWorks'te Sweep(Süpürme) Komutu Nasıl Kullanılır(RESİMLİ ANLATIM)

Konu

#1
SolidWorks'te Sweep ile katı oluşturma(süpürme) komutu nasıl kullanılır? SolidWorks'te sweep ile katı oluşturma(süpürme) komutu nedir? SolidWorks'te sweep ile katı oluşturma(süpürme) komutu ne işe yarar? SolidWorks'te sweep ile katı oluşturma(süpürme) komutu ayarları nasıl yapılır? SolidWorks'te sweep ile katı oluşturma(süpürme) komutunde ince unsur nedir? SolidWorks'te sweep ile katı oluşturma(süpürme) komutunde teğetlik ayarı nedir? SolidWorks'te sweep ile katı oluşturma(süpürme) komutu ile ne tür şekiller elde dilebilir? SolidWorks'te sweep ile katı oluşturma(süpürme) komutunde kılavuz çizgisi nedir? SolidWorks'te sweep ile katı oluşturma(süpürme) komutu ile ne oluşturulur? 

Solidworks içerisinde katı model oluşturma için en çok kullanılan komutlardan bir tanesi olan sweep yani Süpürerek katı oluşturma komutunu kısaca bu yazıda anlatacağız. Solidworks içerisindeki sweep komutu ve sweep içerisinde bulunan ayarlar sayesinde çok çeşitli yüzeyler ve katılar oluşturabilirsiniz. Solidworks içerisindeki bu süpürerek katı oluşturma komutu sayesinde, boru tipinde parçalar, şekilli profiller ve uzun ve bir doğru boyunca eğri olan parçalar üretebilirsiniz.

Solidworks İçerisindeki Sweep (Süpürerek Katı Oluşturma) Komutu Nasıl Kullanılır? 

[Resim: Screenshot_1-5.png]

Solidworks içerisindeki süpürerek katı oluşturma(sweep) komutunu kuıllanabilmek için, şekilde görüldüğü gibi 3 boyutlu uzayda en az bir kılavuz çizgisi ve bir profil çizimi olmalıdır. Yukarıdaki resimde Süpür komutunun içerisinde bulunan ve kırmızı kutucukla gösterilen kısımda, Çizim Profili kısmı seçili iken mavi ve kırmızı okla gösterildiği gibi Profil ve Kılavuz çizgilerini seçelim.

[Resim: Screenshot_2-5.png]

Çizim Profili değil de Dairesel Profil seçerseniz, size sadece bir kılavuz çizgisi seçtirir ve bu kılavuz çizgisini takip edecek olan dairesel profilin çapını girdirir. Kısayoldur ve kullanışlıdır. 

[Resim: Screenshot_3-6.png]

Solidworks içerisinde süpürerek katı oluştururken(sweep), şeklinin uyulmasını istediğiniz ekstra kılavuz eğrileri varsa, Süpür komutunun altında mavi kutucukla gösterilen bu kısımda bunları seçebilirsiniz. 

[Resim: Screenshot_4-5.png]

Solidworks'te süpür komutunun altında bulunan bu kısımda, başlangıç ve bitiş teğetlik ayarlarını yapabilirsiniz.

[Resim: Screenshot_5-4.png]

Solidworks içerisinde Süpür komutuyla ince boru kesitleri oluşturmak istiyorsanız, yukarıdaki resimde gösteriken İnce Unsur kısmını işaretleyebilirsiniz. Altındaki seçenekten, borunuzun kalınlığını girebilirsiniz. İnce unsur işaretli olmazsa, oluşturulan katı içi dolu bir profil olacaktır. 

[Resim: Screenshot_6-4.png]

Solidworks gibi CAD programlarında oluşturulan cisimlerin eğriliklerini gözlemlemek biraz zordur. Solidworks tarafından sağlanılan ve cizimlerin eğriliklerini daha iyi gözlemlenebilmesini sağlayan, yukarıdaki seçeneklerden herhangi birisini seçerek, oluşturacağınız sweep katısının eğriliklerini daha iyi gözlemleyebilirsiniz.

[Resim: Screenshot_7-4.png]

Solidworks içerisindeki Sweep (süpürerek katı oluşturma) komutu ile oluşturmuş olduğumuz içi boş boru profili. İnce unsur seçili iken oluşturuldu.

Yorumlarınızı ve sorularınızı HIZLI CEVAP bölümünde belirtmeyi unutmayınız!

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Son Düzenleme: 05-04-2020, 09:09 AM, Düzenleyen: ugurbey.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task