Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MAKİNETÜRK İletişim 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: Son zamanlarda aktvasyon maili üye olmak isteyenlere ulaşmakta zorlandığı tespit edilmiştir. Arka planda çalışmalar başlamıştır, sorun düzelecektir.
Duyuru2: Hesabını AKTİF edemeyen arkadaşlar " makineturkinfo@gmail.com " adresinden hesabını aktif edebilir.

Sürekli Döküm Nedir?

Konu

#1
Sürekli döküm nedir? Sürekli döküm nasıl yapılır? Sürekli döküm prosesi nerelerde kullanılır? Sürekli döküm prosesinin artıları nelerdir? Sürekli döküm prosesinin eksileri nelerdir? Sürekli döküm prosesinin avantajları nelerdir? Sürekli döküm prosesinin dezavantajları nelerdir? Sürekli döküm prosesi hangi malzemelerin dökümünde kullanılır? Sürekli döküm prosesi hangi parçaların dökümünde kullanılır? 

Demir esaslı olmayan metallerin tümünü yatay döküm tesisatlarında dökmek mümkündür. Ancak çeliğin döküm sıcaklığı yüksek olduğundan çeliğin yatay sürekli dökümünde bazı güçlükler mevcuttu Yatay döküm tarzının düşey döküm tarzlarına göre pek çok üstün yönleri vardır. Bu sebeple döküm malzemesi imkan vermiş olduğu ölçüde tesisat yatay döküm tesisatı olarak kurulur. 

[Resim: Screenshot_2-14.png]


Sürekli döküm, bir potada bulunan ergimiş çeliği kalıp değiştirmeden devamlı olarak aynı kesitte, fakat gerektiğinde değişik boylarda katılaştırabilme arzusundan doğmuştur.

Ergimiş metalin su ile soğutulan, iki ucu açık bir kalptan geçirilerek katı hale dönüştürülmesi yöntemidir. İşlemin sürekli oluşu veya bir başka deyimle ‘sıvı metalin kalıba dolduruluşu, katı kabuk oluşumu ve katılaşan metalin kalıptan çekilerek alınışının sürekli oluşu’ metoda sürekli adını kazandırmıştır. Sürekli döküm yönteminde prensipte birbirinin aynı olan farklı uygulamalara gidilmiştir.  En genel tanımı ile sürekli döküm yöntemi; sıvı metalin dış yüzeyi su ile sığutulan iki ucu açık bir kalıptan geçirilerek katı hale dönüşmesini sağlamakta olan işlemdir. Katılaşmanın gerçekleştiği kalıp sabit konumlu olduğunda yöntem bu kalıbın duruş biçimi ve katılaşan metalin çekiş yönüne bağlı şekilde; 

- düşey sürekli döküm, 

- yatay sürekli döküm, 

- eğik sürekli döküm adlarını almaktadır. 

Henry Bessemer yöntemi, Hunter yöntemi, Pechiney-Coquillard yöntemi, Hazellet yöntemi, Hunter-Douglas yöntemi, Properzi yöntemi, Rigamonti, 4R yöntemi gibi geliştirilmiş ve sanayide kullanılan çeşitli yöntemler mevcuttur.

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da