Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MAKİNETÜRK İletişim 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: Son zamanlarda aktvasyon maili üye olmak isteyenlere ulaşmakta zorlandığı tespit edilmiştir. Arka planda çalışmalar başlamıştır, sorun düzelecektir.
Duyuru2: Hesabını AKTİF edemeyen arkadaşlar " makineturkinfo@gmail.com " adresinden hesabını aktif edebilir.

Temiz Su Tesisatı Nedir, Temiz Su Tesisatı Nasıl Olmalı?

Konu

#1
Temiz su tesisatı günümüz medeniyetinde neredeyse tüm binalarda bulunması gereken tesisat çeşididir. Tesisatta hijyen bakımından en çok öenm verilmesi gereken tesisat bileşenlerinden bir tanesidir. Temiz su tesisatı nedir? Temiz su tesisatı nasıl yapılır? Temiz su tesisatı nasıl olmalıdır? Temiz su tesisatında ne türlü bileşenler bulunur? Temiz su tesisatında hijyen nasıl sağlanır?

Temiz su tesisatı, sayaçtan veya bağımsız sistemlerde suyun kaynağından başlayarak kullanma yerlerine kadar olan temiz su boru donanımları ve aygıtlarını içerir. 

Temiz su tesisatı; 

* Sıcak su tesisatı olmak üzere iki ana bölümde incelenir. Temiz su tesisatları, su sayacından itibaren başlar. Su sayacından önceki kısım çoğunlukla belediyeler tarafından yapılmaktadır. Temiz su tesisatında uyulması  kurallar şunlardır; 

* Soğuk su tesisatı 

- Temiz su tesisatlarında kullanılan borular, fittings ve kolektörler galvanizli olmalıdır. Ya da termoplastik (polipropilen) borular kullanılmalıdır.

- Gerekirse temiz su tesisatlarında, sayaç yönünde suyun boşaltılmasını sağlamak için yatay borulara %1 eğim verilmelidir.  

- Borular diş açarken; 

* Sızdırmazlığı sağlamak için manşon ve benzeri parçalar anahtarla tutularak bir seferde sıkılmalıdır. Aksi takdirde galvaniz dökülür. 

* Dişlerin bozulmaması için pafta lokmaları sık sık yağlanmalıdır. Dişler arası talaş temizlenmeli ve kullanılan fittingsler temper döküm olmalıdır. 

* Açılan dişler üzerine teflon veya keten sarılıp sülyan boya ile boyanmalıdır. 


- Açıktan döşenen borular kesinlikle kelepçelenmelidir. Boru ekseninin duvardan açıklığı 3 inç ’e kadar 4cm, 3 inç ve daha büyük borularda 5–6 cm olmalıdır. 

- Bina dışında toprak altına döşenecek borularda donmaya karşı önlem almak için bölgesine göre 60 – sekiz0 – 100 cm derinlikte gömülerek izolasyon yapılmalıdır. Ayrıca ağır vasıta geçecek yerlerde gerekli önlem alınmalıdır. 

- Kolektör yapımında kaynak kullanılmamalıdır. Eğer kullanılması mecburi ise yeniden galvanizlenme işlemi gerçekleştirilmelidir. 

- Sıcak ve soğuk su boruları  döşendiği için bakış yönünde soğuk su borusu sağ tarafa, sıcak su borusu sol tarafa takılır. Özellikle banyolarda bu konuya özen gösterilmelidir..

- Ülkemizde,  borular duvar içi tesisat olarak döşendiğinden yağlı boya ile boyanıp yağlı kâğıtlarla sarılıp gerekirse ziftlenmelidir. 

- Tesisat çekildikten sonra kesinlikle basınç testi uygulanır. Tesisata test yapılmadan önce bütün çıkışlar kör tapa ile kapatılır. Tesisata su basılarak kör tapadan tesisatın havası alınır. Daha sonra, en az işletme basıncının 1,5 katı basınç uygulanarak basınç sabitlenir. Test cihazındaki manometreden 30dk. Gerekli tamirattan sonra tekrar teste tabi tutulur.  Sonra basınç değerine bakılarak düşme olup olmadığı kontrol edilir. Eğer basınçta düşme var ise kaçak yeri bulunur. 

- Borular mutlaka kiriş, kolon gibi taşıyıcı elemanlar delinerek veya kırılarak geçirilmemelidir. 

- Ana dağıtım ve kolon boruları mümkün olduğunca açıktan geçirilmeli; her kolon, vanalarıyla ayrı ayrı kapatılabilmeli ve suyu boşaltabilmelidir. Ayrıca, ana dağıtım boruları ve kolonlar ayrı renklere boyanabilir. (Sıcak su kırmızı, soğuk su mavi.) 

- Her katın bağımsız olarak kapatılabilecek vanaları olmalıdır. 

- Vanalar kolay ulaşılabilecek noktalara yerleştirilmelidir. 

- Armatürlerden çıkan sesler, su vasıtası ile yayılır. Yayılan bu ses özellikle, metal borulu tesisatlarda boru cidarlarında temas sesi olarak ortaya çıkar. Bu nedenle de tavan ve duvarla yapılan her bağlantıda ses köprüsünü engelleyecek şekilde kelepçelerde temas sesi engelleyici conta, kalın lastik bant, duvar geçişlerinde yumuşak ara beslemeli kaplama kullanılması gerekir. 

- Birbiriyle yan yana geçecek tesisatlarda terleme göz önünde bulundurulup soğuk su tesisatı alttan geçirilmelidir. 

- Tüm kullanma suyu tesisatı kullanım noktalarına doğru yükselerek çekilmelidir. Böylece tesisatın hava yapması önlenmelidir. 


- Sıva altı tesisatlarda döşenen borular inşaat teliyle çeşitli noktalardan sabitlenmeli, duvarda borular için açılan kanallar sıva ile boşluksuz şekilde doldurulmalıdır. Aksi taktirde ses oluşabilir. 7

- Çok yüksek basınçlarda meydana gelebilecek ses oluşumunu önlemek için, armatürlerden önce basınç düşürücüler koymak gerekir.

Evet arkadaşlar temiz su tesisatlarında olması ve sağlanması gereken şartlar bu şekilde listelenebilir. Temiz su tesiatlarında bu kurallara uymak, binalarda çok güzel temiz su tesisatlarının olmasına yol açar.

- Tesisatta ses oluşumunu önlemek için, boru çaplarını iyi belirlemek gerekir. Küçük seçilen boru çaplarıda ses oluşumuna neden olabilir. 

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task