Skip to main content

MT Forum MT.

Beta

MT - MakineTürk Forum'a hoş geldiniz!

Merhaba, Ziyaretçi! MakineTürk'e Hoşgeldin; size yardımcı olabilmek için buradayız. İçerik sağlayıcı paylaşım sitemize eriştiğiniz için çok mutluyuz. Giriş yaparak, birbirinden güzel içeriklerimizden kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Kayıtlı değilseniz, hemen ücretsiz ve kolay bir şekilde kayıt olabilirsiniz. Üye olarak her türlü konuda yardım isteyebilir veya yardım edebilirsin..

(Üye olmamış veya giriş yapmamış kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Arkadaşlar MakineTürk olarak hedeflediğimiz alanda ilerlemek için yayın hayatına başladık. Hep birlikte her gün üzerine koya koya ilerleyeceğimiz bu platformda '' makine '' odaklı ne varsa konu edinecek, sorunları çözecek ve birlikte tam gaz ilerleyemeye devam edeceğiz. Sizlerde diğerlerine yardım etmeyi unutmayın.
Arkadaşlar içtenlikle sizlere şunları söylemeliyiz; Şuan için herhangi bir sponsorumuz veya aktif reklamlarımız bulunmamaktadır. Başlarda içerikler az gibi gelebilir, lakin biz her gün sizleri bilgilendirmek adına içerik girmeye devam ediyoruz. Sizlerde istatistiklere bakmaksızın herhangi bir alanda sorularınızı sorabilir,projelerinizi paylaşabilir veya insanları bilgilendirebilirsiniz.

Temiz su tesisatlarında nelere dikkat edilmesi gerekir?

01-14-2019, 07:41 PM
#1
Çevrimdışı
1)Temiz su tesisatlarında kullanılan borular, fittings ve kolektörler galvanizli olmalıdır. Ya da termoplastik (polipropilen) borular kullanılmalıdır. 

2) Borular diş açarken;  Dişlerin bozulmaması için pafta lokmaları sık sık yağlanmalıdır. Dişler arası talaş temizlenmeli ve kullanılan fittingsler temper döküm olmalıdır.  Açılan dişler üzerine teflon veya keten sarılıp sülyan boya ile boyanmalıdır.  Sızdırmazlığı sağlamak amacıyla manşon ve benzeri parçalar anahtarla tutularak bir seferde sıkılmalıdır. Aksi takdirde galvaniz dökülür. 

3) Gerekirse temiz su tesisatlarında, sayaç yönünde suyun boşaltılmasını sağlamak amacıyla yatay borulara %1 eğim verilmelidir.

4) Açıktan döşenen borular mutlaka kelepçelenmelidir. Boru ekseninin duvardan açıklığı 3 inç ’e kadar 4cm, 3 inç ve daha büyük borularda 5–6 cm olmalıdır.

5) Bina dışında toprak altına döşenecek borularda donmaya karşı önlem almak için bölgesine göre 60 – 80 – 100 cm derinlikte gömülerek izolasyon yapılmalıdır. Ayrıca ağır vasıta geçecek yerlerde gerekli önlem alınmalıdır. 

6) Kolektör yapımında kaynak kullanılmamalıdır. Eğer kullanılması zorunlu ise yeniden galvanizlenme işlemi gerçekleştirilmelidir. 

7)  Ülkemizde, genelde borular duvar içi tesisat olarak döşendiğinden yağlı boya ile boyanıp yağlı kâğıtlarla sarılıp gerekirse ziftlenmelidir. 
                                                                                                             
 
8) Sıcak ve soğuk su boruları aynı zamanda döşendiği için bakış yönünde soğuk su borusu sağ tarafa, sıcak su borusu sol tarafa takılır. Özellikle banyolarda bu konuya dikkat edilmelidir. 

9) Tesisat çekildikten sonra mutlaka basınç testi uygulanır. Tesisata test yapılmadan önce bütün çıkışlar kör tapa ile kapatılır. Tesisata su basılarak kör tapadan tesisatın havası alınır. Daha sonra, en az işletme basıncının 1,5 katı basınç uygulanarak basınç sabitlenir. Test cihazındaki manometreden 30dk. sonra basınç değerine bakılarak düşme olup olmadığı kontrol edilir. Eğer basınçta düşme varsa kaçak yeri bulunur. Gerekli tamirattan sonra tekrar teste tabi tutulur. 

10) Ana dağıtım ve kolon boruları mümkün olduğunca açıktan geçirilmeli; her kolon, vanalarıyla ayrı ayrı kapatılabilmeli ve suyu boşaltabilmelidir. Ayrıca, ana dağıtım boruları ve kolonlar ayrı renklere boyanabilir. (Sıcak su kırmızı, soğuk su mavi.) 

11) Her katın bağımsız olarak kapatılabilecek vanaları olmalıdır. 

12) Borular kesinlikle kiriş, kolon gibi taşıyıcı elemanlar delinerek veya kırılarak geçirilmemelidir. 

13) Vanalar kolay ulaşılabilecek noktalara yerleştirilmelidir. 

14) Birbiriyle yan yana geçecek tesisatlarda terleme göz önünde bulundurulup soğuk su tesisatı alttan geçirilmelidir. 

15) Tüm kullanma suyu tesisatı kullanım noktalarına doğru yükselerek çekilmelidir. Böylece tesisatın hava yapması önlenmelidir. 

16) Armatürlerden çıkan sesler, su vasıtasıyla yayılır. Yayılan bu ses özellikle, metal borulu tesisatlarda boru cidarlarında temas  sesi olarak ortaya çıkar. Bu sebeple de tavan ve duvarla yapılan her bağlantıda ses köprüsünü engelleyecek şekilde kelepçelerde temas sesi engelleyici conta, kalın lastik bant, duvar geçişlerinde yumuşak ara beslemeli kaplama kullanılması gerekir.  

17) Sıva altı tesisatlarda döşenen borular inşaat teliyle çeşitli noktalardan sabitlenmeli, duvarda borular için açılan kanallar sıva ile boşluksuz şekilde doldurulmalıdır. Aksi taktirde ses oluşabilir. 

18) Tesisatta ses oluşumunu engellemek için, boru çaplarını iyi belirlemek gerekir. Küçük seçilen boru çaplarıda ses oluşumuna neden olabilir.   19) Çok yüksek basınçlarda oluşabilecek ses oluşumunu engellemek için, armatürlerden önce basınç düşürücüler koymak gerekir. 

Ders notlarımda gördüm, sizlerle de paylaşmak istedim, işinize yararsa mutlu olurum, iyi günler  Big Grin
TatiMain25

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi
Task