Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

Termal Kapasitans Metodu

Konu

#1
Termal Kapasitans Metodu nedir? Termal Kapasitans Metodunasıl yapılır? Termal Kapasitans Metodu metodu örnekleri.
Termal Kapasitans Metodu neyi hesaplar? Isı transferinde Termal Kapasitans Metodu nedir? Termal Kapasitans Metodu nasıl hesaplanır? Termal Kapasitans Metodu örnek problemler, Termal Kapasitans Metodu ders notu

Zamana bağlı ısı sorunları genelde bir katının bulunduğu ısıl çevrenin bir anda değişmesi sonucu ortaya çıkar. Örneğin, Şekil 4.1’de görüleceği üzere, başlangıçta Ti üniform sıcaklığında olan bir metal parçaya düşük sıcaklıktaki ( ∞ T < Ti ) bir akışkan içine batırılarak su verildiğini düşünelim. 

 Katı içindeki sıcaklık gradyantlarının olmaması gerçekte olanaksızdır. Fakat katının ısı iletim katsayısının yeteri derecede yüksek olması katı içindeki sıcaklık dağılımının zamana bağlı süreçte her noktada üniform olduğu kabulünü yapmamızı mümkün kılar. 

Eğer su vermenin t=0 anında başladığı varsayılırsa, katının sıcaklığı zamanla ∞ T sıcaklığına erişene kadar azalacaktır. Bu azalma katı-akışkan yüzeyindeki ısı taşınımından kaynaklanır. Gerçekte termal kapasitans metodu; katı içindeki sıcaklığın zamana bağlı süreçte belli bir anda her noktada sabit olduğu kabulüdür. Bu yaklaşım katı içindeki sıcaklık gradyantlarını göz ardı eder.


Bu kabul için temel kriter Biot sayısının (Bi) değeridir. Biot sayısı; katı malzeme içindeki sıcaklık değişiminin, yüzeyle akışkan sıcaklığı arasındaki sıcaklık farkına göre değerini belirler. Biot sayısı (Bi) çok küçükse, katı madde içindeki sıcaklık değişimi de çok küçüktür ve sabit sıcaklık varsayımı büyük ölçüde geçerlidir. Literatürde 1 .0B i < değerleri için termal kapasitans metodunun kullanılabileceği yönünde genel bir görüş birliği bulunmaktadır.

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Isı Tranferi Nedir?


Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task