Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MAKİNETÜRK İletişim  MAKİNETÜRK İletişim
MAKİNETÜRK İletişim  MAKİNETÜRK İletişim

Termosetting Polimerler

Konu

#1
Termoset polimerler, sahip oldukları özellikler sayesinde çok ciddi bir şekilde kullanılmaktadırlar ve polimer pazarında çok büyük bir yerleri vardır.  Termosetler sahip oldukları özgün mekanik ve kimyasal özelliklerinden dolayı, mühendislikte ve sanayide büyük ölçüde yaralanılmaktadır. Peki termoset polimer nedir? Termoset polimerlerin mekanik özellikleri nelerdir? Termoset polimerlerin kullanım alanları nelerdir? Termoset polimerlerin en çok kullanıldığı alan nedir? Termoset polimerlerin, termoplastik polimerlerden farkı nedir?

Termosettingler yoğun çapraz bağ içeren (ağ-yapı) üç boyutlu sert polimerlerdir. Elastomerlere benzer şekilde ısı ile eritilemezler ve yeniden şekillendirilemezler.  Termosetting polimerler şekillendirilmeden önce viskoz sıvı halindedir. üksek sıcaklıklarda zincir ve bağ kırılmaları sonucu parçalanarak bozunurlar. Ön polimerle beraber çeşitli katkı ve dolgu maddeleri içeren reçine ısı, ışın gibi etkiler sonucu çapraz bağlı yapıya dönüştürülürek termosetting ürün elde edilir. Telefon kutuları, TV kabinleri, melamin tabaklar termosetting polimerlere örneklerdir. Önpolimer ile çeşitli katkı ve dolgu maddelerini içeren ve kalıplama işleminden sonra kullanılabilir termosetting malzemeye dönüşecek olan bu viskoz sıvı reçine olarak bilinir. Bu sebeple termosetting polimerler yerine termosetting reçineler tanımlaması daha sık kullanılır. Ön polimer ise kısmen polimerize edilmiş, akma özelliğini koruyan sistemlerdir. 

Termoset polimerlerin genel özellikleri bunlardır. Termoset polimerlerin sanayide günlük yaşamda neden çok yaygın kullanıldığı apaçık ortada çünkü termoset polimerler çok farklı mekanik özellikler sergiliyorlar.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da