Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MAKİNETÜRK İletişim 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: Son zamanlarda aktvasyon maili üye olmak isteyenlere ulaşmakta zorlandığı tespit edilmiştir. Arka planda çalışmalar başlamıştır, sorun düzelecektir.
Duyuru2: Hesabını AKTİF edemeyen arkadaşlar " makineturkinfo@gmail.com " adresinden hesabını aktif edebilir.

Tesisatta Lejyoner Hastalığına Karşı Hijyen Önlemleri

Konu

#1
Bir binaya kuruma yapılan tesisatın sağlıklı olması lejyoner hastalığından korunma yolunda atılacak çok büyük bir adımdır. Lejyoner hastalığı adı çok duyulmasa da çok zararlı bir hastalıktır. Bu açıdan bina tesisatı yapılırken bazı hijyen gereksinimlerine dikkat edilmesi gerekir. Lejyoner hastalığından korunmak için ne tür önlemler alınmalı? Lejyoner hastalığı nedir? Lejyoner hastalığından korunmak için neler yapılmalı?

- Ozonlama: Güçlü bir antitoksidan olması avantaj olarak değerlendirilmesine ragmen, etkisinin kısa olması, kuruluş ve kullanım maliyetlerinin yüksekliği ve biyofilm içerisnde bakteriye etkili olmaması dezavantajıdır.

- Termik dezenfeksiyon: Legionella nüfusunun % 90’ı 600 C sıcaklıkta yaklaşık yarım saat içinde ölmektedir. Bu yöntem bir yok etme prosesi değildir, gelişme ve çoğalmayı engellemek için sürekli uygulamak gerekir. 700 C sıcaklıkta ise teorik olarak yaşamaları mümkün olmamasına ragmen uygulamada çeşitli sebeplerden dolayı pek mümkün olmamaktadır.

- Ultraviyole ışık ile muamele: Etkisinin kısa olması, biyofilm (doğada bulunan mikroorganizmaların canlı veya ölü yüzeyler üzerine yapışarak oluşturdukları tabaka.) içine etkili olmaması dolaysıyla tek başına lejyonella dezenfeksiyonu için tavsiye edilen bir yöntem değildir.

- Kombine yöntemler: Dezenfeksiyonun etkinliğini arttıran, alternatif yöntemlerdir. Birden fazla dezenfeksiyon yönteminin kullanılmasının ek maliyet getirmesi haricinde başka bir dezavantajı yoktur.

- Gümüş ve Bakır iyonizasyon yöntemi: Lejyonella dezenfeksiyonunda etkinliğinin çeşitli incelemelerde gösterilmesine ragmen, aksi çalışmalarda mevcuttur. Uzun süre kullanımında tolerans geliştiğini bildiren çalışmalar mevcuttur. Yüksek ısıda etkinliğinin olmaması, kuruluş maliyetinin yüksek olması ve takibi için özel araç gereç gerektirmesi dezavantajlarıdır.

- Monokloramin: Oksidasyon gücünün klora göre daha zayıf olması, klorla eşit düzeyde etkinliğe ulaşması için altı kat süre geçmesi(ilk uygulamada) yani acil dezenfeksiyonda kullanılamaması dezavantajlarıdır.   Biyofilm içersindeki bakterilere kuvvetli etkinlik, etki süresinin uzun olması ısıdan etkilenmeme, yüksek pH’larda etkin olması kullanım dozlarında tat ve koku bozukluğu, giyecek ve bitkilerde deformasyona yol açmaması, kanserojen yan etkilerinin ve korozif etkisinin minimum olması avantajlarıdır. 

[Resim: lej.png]

- Klorlama: Kısa süreli yüksek doz uygulamaların kanserojen etki, tat ve koku bozuklukları, giysilerde ve bitkilerde deformasyon ve sistemde ciddi korozif etki gibi pek çok sakıncaları mevcuttur. Güçlü bir antitoksidan olması, ucuz ve kullanımın kolay olması, diğer mikroorganizmalara etkili olması avantajlarıdır. Ancak uygulamasının uygun olduğu dozlarda 0.4-0.sekiz ppm. Lejyonellaya etkinliği zayıftır. 

Bu tür önlemler lejyoner hastalığıının önlenmesinde çok öenmli kriterlerdir. 

Benzer Konular: 

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!) 
Son Düzenleme: 01-24-2020, 12:12 PM, Düzenleyen: UğurUygun.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task