Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

Torkmetre nedir ? Ne işe yarar ?

R-T
0
1619

Konu

#1
Torkmetre
     Tork anahtarını anlatmadan önce tork nedir bunu anlamak gerekir. Tork, kuvvet momenti veya dönme momentidir. Bir kuvvetin nesnenin ekseninde dönme eğilimidir. Uygulanan kuvvet itme veya çekme olabilir. 

[Resim: indir%2B%25281%2529.jpg]
Tork, bir nesnenin döndürülmesi olarak düşünülebilir. 

     Tork anahtarı ise bir cismin (civata, somun gibi...) istenilen basınçta sıkılığını kontrol eden ölçü aletidir.Bazı parçaların belirli bir sıkma derecesi olmalıdır. 
[Resim: images%2B%25281%2529.jpg]
Örneğin bir traktör Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!) bulunan civata ve somunlarının sıkma derecesi belirlidir. Yani civata ne çok sıkı nede çok gevşek olmalıdır. Eğer somunu çok sıkarsak civatayı kırabilir veya dişini yalama yaptırabiliriz. Bu uygun değeri sağlamak için tork anahtarı kullanılır.


 Tork anahtarını kullanmak için önce sıkacağımız parçanın tork değerini bilmemiz gerekiyor. Bunun için dünyada oluşturulmuş standartlar ve bu standartlara bağlı kataloglar mevcuttur. Uygun değeri bunlar yardımıyla belirleyebiliriz. 

Bu aşamadan sonra sıkılacak parçaya göre tork anahtarına bağlanacak takımı(Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!) başı gibi...) seçmeliyiz.Sıkılmış bir civatayı açıp sonra aynı tork değerinde geri takmamız gerekiyorsa bunu tork anahtarıyla yapabiliriz.Bunun için uyguladığımız kuvvete göre tork değerini gösteren tork anahtarları mevcuttur.     
Tork anahtarının arkasında bir ayar vidası vardır. Bu vidayı çevirerek istediğiniz tork değerine anahtarı ayarlayabiliriz. Bu tork değerinden daha yüksek kuvvet uyguladığımızda anahtardan tık sesi gelecektir. Bu sayede istediğiniz değerdeLinkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!) sıkabiliriz.     Tork anahtarı kullanımında eğer tork anahtarının baş kısmını düzgün tutmazsak doğru tork değerini ölçemeyebiliriz.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task