Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MAKİNETÜRK İletişim 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: Son zamanlarda aktvasyon maili üye olmak isteyenlere ulaşmakta zorlandığı tespit edilmiştir. Arka planda çalışmalar başlamıştır, sorun düzelecektir.
Duyuru2: Hesabını AKTİF edemeyen arkadaşlar " makineturkinfo@gmail.com " adresinden hesabını aktif edebilir.

Torna Kalemleri Nasıl Bilenir?

Konu

#1
Torna kalemleri nasıl bilenirler? Torna kalemleri bileme işlemi nasıl yapılır? Torna kalemlerinde bileme işlemi yapılırken nelere dikkat edilmeli? Torna kalemlerinde bileme işlemi nasıl gerçekleştirilir? Torna kalemleri ne şekilde bilenmelidir? Torna kalemleri bileme işlemi ne şekilde yapılır? 

Sağ ve sol yan kalemlerini bileme :

Sağ ve sol yan kalemler bilenirken kesme açıları göz önüne alınarak bilenmelidir. Sol yan kalemler kesme yönü sol tarafa, sağ yan kalemler ise kesme yönü sağ tarafa olacak şekilde bilenir. 

 Sag ve sol yan kalemlerin kesme açıları:

Talaş açısı: 100,  Kama açısı: 700, Uç açısı: İnce talaş kaleminde 800 Kaba talaş kaleminde 900dir, Ön boşluk açısı:800, Serbest yüzey boşluk açısı:100 derece ile kesme yönü sağ tarafa olacak şekilde bilenir.


Yapılacak işlem çeşidine göre kalemlerdeki bileme açıları ve durumları değişir. Bileme seri çelik HSS kalemlere yapılır. Kesici yapılacak işleme göre uygun açılarda ve profillerde bilenmelidir. 

Bileme işlemi aşağıda belirtilen açılar göz önüne alınarak gerçekleştirilir. 

[Resim: Screenshot_10-9.png]

[Resim: Screenshot_11-7.png]

[Resim: Screenshot_12-2.png]

Kalemleri bilemede taş seçimini yapma:

Pratik olarak sert kesicileri bilerken küçük taneli, sık dokulu, yumuşak taş; yumuşak kesicileri bilerken büyük taneli, sert taş seçilmelidir. Taş seçildikten sonra salgısız bir biçimde teknolojik kurallara uygun olarak ayaklı zımpara taşı tezgâhına bağlanır.  Torna kalemlerini elde bileyebilmek için, kullanılan kesicilerin katalog bilgileri incelenerek kesicinin cinsine göre taş seçimi yapılmalıdır. 

[Resim: Screenshot_13-1.png]

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Tornalamada İç ve Dış Delik Kalemi Nedir?

Tornalamada Vida Dişi Kalemleri
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task