MT - FORUM M.

Üretimde Kalite Kontrol Teknikeri Görevleri

Konu

• Üretilecek ürüne veya hizmete göre üretim sürecinin planlamasını yapar,
  •  Üretimin en uygun maliyet ve zamanlama ile gerçekleşmesi için makine veya tesisatın seçimi ve yerleşimini sağlar,
  •  Hammadde, ürün ve stok kontrolünü yaparak sipariş miktarını belirler,
  •  Çalışanların verimli olabilmesi için iş planları yapar ve iş emirlerini hazırlar,
  •  Ürün veya hizmetin kullanıcıya sağlayacağı faydanın maksimum düzeye ulaşması için nasıl sunulması gerektiği konusunda çalışır, yöntemlerinin tespiti ve uygulanmasını sağlar,
  •  Üretimde ölçülebilir düzeyde kalite artışı ve bunun sürekliliğinin sağlanmasına katkı sağlar,
  •  Üst yönetimin karar vermesini kolaylaştırmak için gerekli bilgileri toplar, bu bilgilerin analiz edilmesi ve yorumlanmasında kalite güvence liderine yardımcı olur,
  •  İşletmede Kalite Yönetim Sistemlerinin kurulması, yürütülmesi, geliştirilmesi çalışmalarında aktif rol alır,
  •  Süreç iyileştirme ekiplerinde lider rolü üstlenir,
  •  Kalite yönetim sistemleri, süreç iyileştirme ve problem çözme teknikleriyle ilgili işletme içi eğitimler verir,
  •  Kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörde iç denetim sistemlerini geliştirir, iç denetim birimlerinin etkinliğini artırır.
  •  İşletmelerin Ar-ge, tasarım, üretim, paketleme, ambalajlama, satış ve pazarlama, tedarikçi ilişkileri gibi tüm prosesleri bilir ve proseslerde performans ölçümü gibi ölçme ve değerlendirme işlemlerini yapar.
Üretimde Kalite Kontrol Teknikeri Mesleğin Gerektirdiği Özellikler

Üretimde Kalite Kontrol Teknikeri olmak isteyenlerin,
  •  Analitik düşünme yeteneği olan,
  •  Dikkatli ve sabırlı,
  •  El ve gözü eşgüdümle kullanabilme yetenekleri güçlü,
  •  Tedbirli, düzenli,
  •  Gerektiğinde bir sorunu alıp, çözebilen,
  •  Liderlik özelliğine sahip,
  •  Ayrıntılara dikkat edebilen,
  •  Görme, işitme, koku alma ve konuşma özrü bulunmayan,
  •  İnsanlarla iyi ilişkiler kurabilen, ikna kabiliyeti yüksek ve insan ihtiyaçlarına duyarlı,
  •  Sorumluluk duygusu gelişmiş,
  •  Matematiksel kavramlarla düşünebilen, problem çözebilen ve soyut düşünme yeteneğine sahip,
  •  İleriyi görebilen ve fırsatları sezebilen
Bireyler olması gerekir.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da