Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MAKİNETÜRK İletişim 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: Son zamanlarda aktvasyon maili üye olmak isteyenlere ulaşmakta zorlandığı tespit edilmiştir. Arka planda çalışmalar başlamıştır, sorun düzelecektir.
Duyuru2: Hesabını AKTİF edemeyen arkadaşlar " makineturkinfo@gmail.com " adresinden hesabını aktif edebilir.

Vanalar ve Vana Çeşitleri Nelerdir?

Konu

#1
Vana nedir? Vana çeşitleri nelerdir? Vanalar nasıl çalışır? Tesisatta hangi tür vanalar kullanılır? Ne tür vana kullanılması gerekir? Tesisat vanaları nasıl üretilir? Tesisat vanaları hangi malzemelerden üretilirler? Vanaların çalışma prensibi nedir?

Vanalar, tesisatın bir bölümünü ayırmak, su akışını düzenlemek amacıyla kullanılırlar. Vanalar boşaltmalı veya boşaltmasız, vidalı veya flanşlı bağlantılı olabilirler. Malzeme dökme demir, pirinç veya poliamid olabilir. Vanaları 

- Globe vana , 

- Küresel vana , 

- Kelebek vana olarak ayırmak mümkündür. Sıhhi tesisatta daha çok son üç tip vana kullanılmaktadır. 


- Şiber vana (sürgülü vana), 

- Kelebek Vanalar 

Günümüzde şiber vanaların yerine kelebek vanalar kullanılmaktadır. Kelebeğinden tutularak istenen miktarda sıvı geçişine izin verilir. Kolunun kısa olması, dar yerlerde kullanım kolaylığı sağlar.


[Resim: Screenshot_5-7.png]


- Sürgülü Valfler (Şiber Vanalar) 

Disk bir vida vasıtasıyla aşağı yukarı hareket ettirebilir. Sürgü adı verilen disk parçası tam kapalı konumda yukarı doğru hareket ettikçe geçiş kesitini açar. Sürgü olarak adlandırılan disk dairesel formda olduğu gibi, oval veya uzun kama şeklinde de olabilir. Bu vanalar, daha çok kontrol vanası olarak kullanılırlar.  Piyasada bu tip vanaların pirinçten yapılanları şiber vana, pikten yapılanları ise sürgülü vana olarak adlandırılmaktadır. Sürgülü vanaların çalışmakta olan parçası, vana içerisindeki yatay dairesel geçiş kesitindeki işlenmiş yuvasına yukarıdan aşağı dik olarak gelip 
oturduğunda kesiti kapatır . 

[Resim: Screenshot_3-7.png]

- Küresel Vanalar 

Küresel vanalar çok açılıp kapanan veya çabuk açılıp kapanması istenilen yerlerde, öncelikli olarak kullanılır. Gaz ve su vanası olarak kullanım alanı çok geniştir.  Kolay açma kapama ve sızdırmazlık özelliği sebebiyle kullanılır. Küresel valfler de esas eleman, ortasında delik bulunan küredir. Bu kürenin 90° dönüşüyle, tam açık pozisyonda bulunan vana, tam kapalı pozisyona getirilir. 
[Resim: Screenshot_5-7.png]

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Tesisatte Kontrosomun ve Körtapa Nedir?

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Sarı Rakor Nedir?
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task