Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MAKİNETÜRK İletişim  MAKİNETÜRK İletişim
MAKİNETÜRK İletişim  MAKİNETÜRK İletişim

Yağlama İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır? Hangi Yağlar Kullanılır?

Konu

#1
Yağlama işlemi nedir? Yağlama işlemi nasıl yapılır? Yağlama işleminin amacı nedir? Yağlama işlemi ne şekilde yapılmalıdır? Yağlama işleminin amacı nedir? Yağlama işleminde kullanılması gereken araçlar nelerdir? Yağlama işleminde kullanılan yağlar nelerdir? Yağlama işleminde kullanılan  yağ tipleri nelerdir? Yağlama işlemi ne şekilde yapılır? 

Yağlamanın Amacı ve Önemi 

Makine parçaları direk olarak birbirine değerek (sürtünerek) çalışırsa fazladan güç kaybının yanı s ıra çok kısa bir zamanda sürtünen yüzeyler aşınır ve kullanılmaz duruma gelir. İşte bunu engellemek için birbirine değerek çalışmakta olan yüzeyler yağlanarak bu aşınma ve fazla güç kaybı önlenmiş olur.


Çalışan makinelerin sürtünen yüzeylerinde meydana gelen aşınmayı ve ısınmayı engellemek için, çalışmakta olan yüzeyler arasında yağdan oluşan ince tabaka oluşturulması işlemine yağlama denir. 

Yağlama ile çalışmakta olan yüzeylerdeki sürtünme teması engellenmiş olur. Bunu sağlamak amacıyla yüz yüze çalışmakta olan iki cismin arasına uygun yağ konur. Yağlama maddesi çalışmakta olan yüzeylere yapışır ve sürtünme yağ maddesinin içerisinde olur. Dolayısıyle çalışmakta olan parçaların aşınması, ısınması, ses çıkarması ve zorlanması önlenmiş olur. 

Yağın Özellikleri; Yağın akıcılık özelliği yağlanacak parçaya uygun olmalıdır (vizkozite). Yağ uzun ömürlü olmalıdır. Yağ parçaların yüzeyini iyi sarmalıdır.  Sürtünen yüzeyler arasında yağ, film şeridi oluşturmalıdır. Yağın asit derecesi düşük olmalıdır. Yağ, ısıya karşı dayanıklı olmalıdır. Yağlama, sürtünmeyi en aza indirmelidir. 

Yağlama Çeşitleri Birçok yağlama çeşitleri olamasına rağmen uygulamada genelde üç çeşit yağlama sistemi vardır. Bunlar : 

Basınçlı Yağlama: El ile ve otomatik olarak yağlanması mümkün olmayan yerlere basınçlı araç gereçlerle yapılan yağlama işlemidir. Bunun için yağ, deposundan dişli çark sistemli pompalar aracılığıyla alınarak gerekli olan yerlere basınç yaptırılarak gönderilir. 

Elle Yağlama: Yağın el ile sürülmesidir. El ile yağdanlık kullanılması, yağ pompası ve el ile makinelerin yağlanması gerekli olan yerlerine yağ sürülmesidir. 

Otomatik Yağlama: Çalışan yüzeylere yağlamanın belirli araçlar ile yapılması işlemidir. 

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Kama Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Ne İşe Yararlar?


Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task